Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

Regulamin wynagradzania

Czcionka:

Regulamin wynagradzania pracowników samorządowych

Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Jerzmanowicach

 

Na podstawie:

  1. ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (tj. Dz. U. z 2020 r., poz.1320 ze zm.);
  2. ustawy z dnia 21 listopada 2008 r. o pracownikach samorządowych (tj. Dz. U. z 2022 r., poz. 530);
  3. rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 14 września 2021 r. w sprawie wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz wysokości minimalnej stawki godzinowej w 2022 r.(Dz. U. z 2021 r., poz. 1690);
  4. rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 25 października 2021 r. w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych (Dz. U. z 2021 r., poz. 1960)

ustala się „Regulamin wynagradzania pracowników samorządowych w  Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej” zwany dalej Regulaminem.

 

Rozdział I

Postanowienia wstępne

§ 1

Ilekroć w Regulaminie jest mowa o:

  1. przepisach prawa pracy – rozumie się przez to przepisy ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy oraz aktów wykonawczych do ustawy,
  2. ustawie o pracownikach samorządowych – rozumie się przez to ustawę z dnia 21 listopada 2008 r. o pracownikach samorządowych,
  3. ustawie o pomocy społecznej – rozumie się przez to ustawę z dnia 12 marca 200 (t. j. Dz. U. z 2021 poz. 2268 ze zm.),
  4. ustawie o świadczeniach pieniężnych – rozumie się przez to ustawę z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (t. j. Dz. U. z 2021 poz. 1133 ze zm.),
  5. ustawie o dodatkowym wynagrodzeniu rocznym dla pracowników jednostek sfery budżetowej – rozumie się przez to ustawę z dnia 12 grudnia 1997 r. o dodatkowym wynagrodzeniu rocznym dla pracowników jednostek sfery budżetowej (t.j. Dz. U. z 2018 poz. 1872).
  6. rozporządzeniu – rozumie się przez to rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 25 października 2021 r. w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych,
  7. rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 29 stycznia 2013 r. w sprawie należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej – rozumie się rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 29 stycznia 2013 r. w sprawie należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej (Dz. U. z 2013 poz. 167),
  8. pracodawcy – rozumie się przez to Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w imieniu którego czynności z zakresu prawa pracy wykonuje Dyrektor GOPS,
  9. pracownikach – rozumie się przez to osoby zatrudnione w GOPS na stanowiskach urzędniczych, w tym kierowniczych urzędniczych, oraz pomocniczych i obsługi na podstawie umowy o pracę,
  10. minimalnym wynagrodzeniu – rozumie się przez to wynagrodzenie określone w rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 14 września 2021 r. w sprawie wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz wysokości minimalnej stawki godzinowej,
  11. najniższym wynagrodzeniu – rozumie się przez to wynagrodzenie zasadnicze w I kategorii zaszeregowania, określone w załączniku nr 3 do rozporządzenia.

§ 2

Regulamin określa warunki wynagradzania, zasady przyznawania dodatkowych składników wynagrodzenia oraz innych świadczeń pracowników zatrudnionych w Ośrodku Pomocy Społecznej na podstawie umowy o pracę.

§ 3

1. Regulamin ustala zasady oraz warunki przyznawania i wypłacania:

  1. wynagrodzenia zasadniczego,
  2. dodatku funkcyjnego,
  3. dodatku specjalnego,
  4. nagród,
  5. dodatku dla pracownika socjalnego.

2. Pracownikowi przysługują również inne świadczenia niż wymienione w ust. 2 na podstawie powszechnie obowiązujących przepisów prawa, w szczególności takie jak:

  1. dodatek za wieloletnią pracę,
  2. nagroda jubileuszowa,
  3. dodatkowe wynagrodzenie roczne dla pracowników jednostek sfery budżetowej,
  4. jednorazowa odprawa w związku z przejściem na emeryturę lub rentę z tytułu niezdolności do pracy,
  5. odprawa pośmiertna.

 

Rozdział II

Wynagrodzenie i inne dodatkowe składniki wynagrodzenia

Postanowienia ogólne

§ 4

  1. Pracownikowi przysługuje wynagrodzenie stosownie do zajmowanego stanowiska oraz posiadanych kwalifikacji zawodowych.
  2. Indywidualne wynagrodzenie pracownika na danym stanowisku ustala pracodawca w oparciu o „Wykaz stanowisk, kategorii zaszeregowania, stawek dodatku funkcyjnego, minimalnych wymagań kwalifikacyjnych niezbędnych do wykonywania pracy na poszczególnych stanowiskach” stanowiący Załącznik Nr 1 do Regulaminu.
  3. Wynagrodzenie pracownika zatrudnionego w pełnym wymiarze czasu pracy nie może być niższe od minimalnego wynagrodzenia.
  4. Jeżeli w danym miesiącu, z uwagi na terminy wypłat niektórych składników wynagrodzenia lub rozkład czasu pracy, wynagrodzenie pracownika jest niższe od wysokości minimalnego wynagrodzenia, następuje uzupełnienie wynagrodzenia do tej wysokości w postaci wyrównania. Wyrównanie wypłaca się za okres każdego miesiąca łącznie z wypłatą wynagrodzenia.

Wynagrodzenie zasadnicze

§ 5

  1. Wynagrodzenie zasadnicze pracownika określa się w oparciu o „Tabelę minimalnego i maksymalnego miesięcznego poziomu wynagrodzenia zasadniczego” stanowiącą załącznik Nr 2 do Regulaminu.
  2. Wynagrodzenie zasadnicze ustalane jest każdorazowo w umowie o pracę poprzez wskazanie kategorii zaszeregowania i oznaczenia kwoty należnej pracownikowi.
  3. Zmiana kwot właściwych do poszczególnych kategorii zaszeregowania nie wymaga zmian umowy o pracę.
  4. Zatrudnienie w niepełnym wymiarze czasu pracy skutkuje wypłatą wynagrodzenia zasadniczego w wysokości proporcjonalnej do ustalonego w umowie wymiaru czasu pracy.

Dodatek funkcyjny

§ 6

  1. Dodatek funkcyjny ustala się w oparciu o „Tabelę stawek dodatku funkcyjnego” stanowiącą Załącznik Nr 3 do Regulaminu.
  2. Dodatek funkcyjny przysługuje pracownikom zatrudnionym na stanowiskach, dla których w Wykazie, o którym mowa w § 4 ust. 2 Regulaminu, przewidziano dodatek funkcyjny.
  3. Dodatek funkcyjny przyznaje i jego wartość ustala Dyrektor GOPS, a w odniesieniu do Dyrektora Wójt Gminy.
  4. Dodatek funkcyjny przysługuje również pracownikom na czas powierzenia czasowego zastępstwa lub pełnienia obowiązków na stanowiskach, o których mowa w ust. 2.
  5. Dodatek funkcyjny jest pomniejszany o 1/30 za każdy dzień usprawiedliwionej nieobecności w pracy z powodu choroby bądź konieczności osobistego sprawowania opieki nad dzieckiem lub chorym członkiem rodziny lub urlopu macierzyńskiego.
  6. W związku z tym dodatek wlicza się do podstawy wymiaru wynagrodzenia za czas choroby ustalonej zgodnie z zapisem art. 92 § 1 i 2 Kodeksu Pracy oraz wlicza się do podstawy zasiłków wypłacanych z ZUS, ustalanej na podstawie art. 41 ust. 1 ustawy z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa.

 

Dodatek za wieloletnią pracę

§ 7

  1. Pracownikowi przysługuje dodatek za wieloletnią pracę na zasadach określonych w ustawie oraz rozporządzeniu.
  2.  Dodatek za wieloletnią pracę przysługuje pracownikowi za dni, za które otrzymuje wynagrodzenie, oraz za dni nieobecności w pracy z powodu niezdolności do pracy wskutek choroby albo konieczności osobistego sprawowania opieki nad dzieckiem lub chorym członkiem rodziny, za które pracownik samorządowy otrzymuje z tego tytułu zasiłek z ubezpieczenia społecznego. W związku z tym dodatku nie wlicza się do podstawy wymiaru wynagrodzenia za czas choroby ustalonej zgodnie z zapisem art. 92 § 1 i 2 Kodeksu Pracy oraz nie wlicza się do podstawy zasiłków wypłacanych z ZUS, ustalanej na podstawie art. 41 ust. 1 ustawy z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa.

 

Dodatek specjalny

§ 8

  1. W ramach posiadanych środków na wynagrodzenia pracodawca może przyznać pracownikowi dodatek specjalny.
  2. Dodatek specjalny może zostać przyznany z tytułu okresowego zwiększenia obowiązków służbowych lub powierzenia dodatkowych zadań o wysokim stopniu odpowiedzialności lub złożoności.
  3. Dodatek specjalny przysługuje w kwocie nieprzekraczającej 40 % wynagrodzenia zasadniczego i dodatku funkcyjnego łącznie.
  4. Dodatek specjalny przysługuje na czas oznaczony, nie krótszy niż 1 miesiąc i nie dłuższy niż 12 miesięcy.
  5. Dodatek specjalny jest pomniejszany o 1/30 za każdy dzień usprawiedliwionej nieobecności w pracy z powodu choroby bądź konieczności osobistego sprawowania opieki nad dzieckiem lub chorym członkiem rodziny lub urlopu macierzyńskiego.
  6. Dodatek specjalny wlicza się do podstawy wymiaru wynagrodzenia za czas choroby ustalonej zgodnie z zapisem art. 92 § 1 i 2 Kodeksu Pracy oraz wlicza się do podstawy zasiłków wypłacanych z ZUS, ustalanej na podstawie art. 41 ust. 1 ustawy z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa.
  7. Przy ustalaniu podstawy wymiaru zasiłku nie uwzględnia się składników wynagrodzenia, przysługujących tylko do określonego terminu. Składników tych nie należy uwzględniać w podstawie wymiaru zasiłku za okres po upływie terminu, do którego przysługiwał.

 

Dodatek za świadczenie pracy socjalnej w środowisku

§ 9

  1. Pracownikowi socjalnemu, zatrudnionemu w pełnym wymiarze czasu pracy w Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej w Jerzmanowicach, do którego podstawowych obowiązków należy świadczenie pracy socjalnej lub przeprowadzanie rodzinnych wywiadów środowiskowych poza siedzibą jednostki, przysługuje wypłacany co miesiąc dodatek do wynagrodzenia w wysokości 400 zł. W przypadku zatrudnienia w mniejszym wymiarze czasu pracy dodatek przysługuje w wysokości proporcjonalnej do czasu pracy.
  2. Dodatek jest pomniejszony o 1/30 za każdy dzień usprawiedliwionej nieobecności w pracy z powodu choroby bądź konieczności osobistego sprawowania opieki nad dzieckiem lub chorym członkiem rodziny lub urlopu macierzyńskiego.
  3. Dodatek wlicza się do podstawy wymiaru wynagrodzenia za czas choroby ustalonej zgodnie z zapisem art. 92 § 1 i 2 Kodeksu Pracy oraz wlicza się do podstawy zasiłków wypłacanych z ZUS, ustalanej na  art. 41 ust. 1 ustawy z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa.

Nagroda

§ 10

  1. W ramach środków na wynagrodzenia tworzy się fundusz nagród w wysokości 3% planowanego osobowego funduszu płac.
  2. Decyzję o przyznaniu nagrody podejmuje Dyrektor GOPS.
  3. Nagrodę przyznaje się za:
    1. indywidualne wyniki pracy pracownika, jego zaangażowanie w pracy, rzetelność, dyspozycyjność, samodzielność.
    2. inicjatywę w podejmowaniu działań polepszających organizację pracy w GOPS,
    3. złożoność realizowanych zadań,
    4. wykonywanie zadań nie leżących w stałym zakresie obowiązków,
    5. z okazji Dnia Pracownika Socjalnego oraz Dnia Pracownika Samorządowego.
  4. Nagroda nie przysługuje w okresie pobierania wynagrodzenia za czas choroby oraz zasiłków wypłacanych z ZUS. W związku z tym nagrodę wlicza się do podstawy wymiaru wynagrodzenia za czas choroby ustalonej zgodnie z zapisem art. 92 § 1 i 2 Kodeksu Pracy oraz  wlicza się do podstawy zasiłków wypłacanych z ZUS, ustalanej na podstawie art. 41 ust. 1 ustawy z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa.
  5. Nagroda ma charakter uznaniowy należy ją doliczyć do wynagrodzenia za miesiąc, w którym następuje wypłata nagrody, w faktycznie wypłaconej wysokości.

 

Nagroda Jubileuszowa

§ 11

Pracownikowi przysługuje nagroda jubileuszowa na zasadach określonych w ustawie o pracownikach samorządowych oraz rozporządzeniu.

 

Dodatkowe wynagrodzenie roczne dla pracowników sfery budżetowej

§ 12

  1. Pracownikowi przysługuje prawo do dodatkowego wynagrodzenia rocznego na zasadach określonych ustawą z dnia 12 grudnia 1997 r. o dodatkowym wynagrodzeniu rocznym dla pracowników jednostek sfery budżetowej.
  2. Dodatkowe wynagrodzenie roczne wlicza się do podstawy wymiaru wynagrodzenia za czas choroby ustalonej zgodnie z zapisem art. 92 § 1 i 2 Kodeksu Pracy oraz wlicza się do podstawy zasiłków wypłacanych z ZUS, ustalanej na podstawie art. 41 ust. 1 ustawy z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa.

 

Rozdział III

Świadczenia związane z pracą

Jednorazowa odprawa w związku z przejściem na emeryturę lub rentę z tytułu niezdolności do pracy.

§ 13

Pracownikowi przysługuje jednorazowa odprawa w związku z przejściem pracownika na emeryturę lub rentę z tytułu niezdolności do pracy na zasadach określonych w ustawie o pracownikach samorządowych oraz rozporządzeniu w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych.

 

Rozliczenie podróży służbowej

§ 14

  1. Do należności pracowników z tytułu podróży służbowej stosuje się rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 29 stycznia 2013 r w sprawie należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej.
  2. Pracownikowi socjalnemu, do którego obowiązków należy świadczenie pracy socjalnej w środowisku, przysługuje zwrot kosztów przejazdów z miejsca pracy do miejsc wykonywania przez niego czynności zawodowych, w przypadku braku możliwości zapewnienia dojazdu środkami pozostającymi w dyspozycji zatrudniającego go pracodawcy.

Odprawa pośmiertna

§ 15

  1. W razie śmierci pracownika w czasie trwania stosunku pracy lub w czasie pobierania po rozwiązaniu stosunku pracy zasiłku z tytułu niezdolności do pracy wskutek choroby, jego rodzinie przysługuje odprawa pośmiertna.
  2. Zasady ustalania i wypłaty odprawy pośmiertnej określają przepisy prawa pracy.

 

Rozdział IV

Postanowienia końcowe

§ 16

  1. Pracownik nie może zrzec się prawa do wynagrodzenia ani przenieść tego prawa na inną osobę.
  2. Wypłata wynagrodzenia i dodatkowych składników wynagrodzenia, o których mowa w § 5-9,  następuje nie później niż do dnia 28 dnia każdego miesiąca.
  3. Okresem rozliczeniowym jest okres jednego miesiąca tj. od 1 do ostatniego dnia danego miesiąca.

§ 17

  1. Regulamin wchodzi w życie po upływie dwóch tygodni od daty podania go do wiadomości pracowników GOPS
  2. Każdy pracownik zobowiązany jest zapoznać się z treścią niniejszego Regulaminu.

§ 18

Regulamin obowiązuje na czas nieokreślony.

§ 19

W sprawach nieuregulowanych w Regulaminie stosuje się przepisy. ustawy o pracownikach samorządowych , rozporządzenia w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych oraz prawa pracy.

 

Załącznik Nr 1 do Regulaminu

Wykaz stanowisk, kategorii zaszeregowania, stawek dodatku funkcyjnego, minimalnych wymagań kwalifikacyjnych niezbędnych do wykonywania pracy na poszczególnych stanowiskach w samorządowych jednostkach organizacyjnych

Lp.

Stanowisko

Poziom

wynagrodzenia

zasadniczego

Maksymalna

stawka dodatku funkcyjnego

 Minimalne wymagania kwalifikacyjne

Wykształcenie oraz umiejętności zawodowe

Staż pracy

(w latach)

1

2

3

4

5

6

I. Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej

Stanowiska kierownicze urzędnicze

1.

Dyrektor (kierownik)

jednostki

XIX-XXII

8

Wyższe2)

lub według odrębnych przepisów

5 lub według odrębnych przepisów

2.

Zastępca  dyrektora (kierownika)

XVII-XX

5

wyższe2)

5

3.

Główny księgowy

XVI-XIX

5

według odrębnych przepisów

4.

Zastępca głównego księgowego

XIV-XVII

-

wyższe 2) lub podyplomowe ekonomiczne

3

5.

Kierownik sekcji

X-XIII

5

wyższe2)

4

Stanowiska urzędnicze

1.

Radca prawny

XIII-XVIII

-

Według odrębnych przepisów

2.

Główny specjalista, główny administrator (baz danych), systemów komputerowych, systemów zarządzania )

XII-XVII

-

wyższe2)

4

3.

Starszy specjalista

X-XVI

-

wyższe2)

3

4.

Starszy inspektor

IX-XV

-

wyższe2)

2

średnie3)

4

5.

 

Inspektor

IX-XIV

 -

wyższe2)

1

średnie3)

3

6.

 

Samodzielny referent,

starszy księgowy

VII-X 

-

wyższe2)

2

średnie3)

4

7.

 

Starszy referent,

starszy intendent,

starszy laborant,

starszy statystyk,

podinspektor,

księgowy,

kasjer

VI-XII 

wyższe2)

-

średnie3)

2

8.

Referent

V-IX

-

średnie3)

-

Stanowiska pomocnicze i obsługi

1.

Starszy specjalista pracy socjalnej – koordynator

XVI-XVIII

według odrębnych przepisów

2.

Starszy specjalista pracy socjalnej

XV-XVII

według odrębnych przepisów

3.

Specjalista pracy socjalnej

XIV-XVI

według odrębnych przepisów

4.

 

Starszy pracownik socjalny 

XIV-XVI

-

wyższe według odrębnych przepisów

2

XIII-XV

średnie- według odrębnych przepisów

2

5.

 

Pracownik socjalny 

XIII-XV 

wyższe według odrębnych przepisów

-

 

XII-XIV

średnie- według odrębnych przepisów

-

6.

Aspirant pracy socjalnej

IX-XI

-

średnie3)

-

7.

 

Pomoc administracyjna (biurowa)

III-VIII 

średnie3)

 

-

 

8.

starszy asystent rodziny

XIV-XVI

-

według odrębnych przepisów

9.

asystent rodziny

XIII-XV

-

według odrębnych przepisów

Stanowiska, na których nawiązanie stosunku pracy następuje w ramach robót publicznych lub prac interwencyjnych

1.

Pracownik II stopnia wykonujący zadania w ramach robót publicznych lub prac interwencyjnych 

X

-

Wyższe2)

5

VIII 

Wyższe2)

4

Średnie3)

5

VII 

Wyższe2)

2

Średnie3)

4

2.

Pracownik I stopnia wykonujący zadania w ramach robót publicznych lub prac interwencyjnych

VI

-

Wyższe2)

-

 -

Średnie3)

2

1)Minimalne wymagania kwalifikacyjne w zakresie wykształcenia i stażu pracy dla kierowniczych stanowisk urzędniczych i stanowisk urzędniczych, na których stosunek pracy nawiązano na podstawie umowy o pracę, które są określone w załączniku nr 3 do rozporządzenia, uwzględniają wymagania określone w ustawie z dnia 21 listopada 2008 r. o pracownikach samorządowych (Dz. U. z 2019 r. poz. 1282, z późn. zm.), przy czym do stażu pracy wymaganego na kierowniczych stanowiskach urzędniczych wlicza się wykonywanie

działalności gospodarczej, zgodnie z art. 6 ust. 4 pkt 1 tej ustawy.

2)Wykształcenie wyższe – rozumie się przez to ukończenie studiów potwierdzone dyplomem, o którym mowa w art. 77 ust. 1 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (Dz. U. z 2021 r. poz. 478, z późn. zm.), w zakresie umożliwiającym wykonywanie zadań na stanowisku, a w odniesieniu do stanowisk urzędniczych i kierowniczych stanowisk urzędniczych stosownie do opisu stanowiska.

3)Wykształcenie średnie – rozumie się przez to wykształcenie średnie lub średnie branżowe, w rozumieniu ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. – Prawo oświatowe (Dz. U. z 2021 r. poz. 1082), o odpowiednim profilu umożliwiającym wykonywanie zadań na stanowisku, a w odniesieniu do stanowisk urzędniczych stosownie do opisu stanowiska.

 

Załącznik Nr 2 do Regulaminu 

Tabela minimalnego i maksymalnego miesięcznego poziomu wynagrodzenia zasadniczego dla pracowników samorządowych zatrudnionych na podstawie umowy o pracę

Kategoria zaszeregowania

 

Minimalna kwota w złotych

 

Maksymalna kwota w złotych

I

2150

3010

II

2200

3060

III

2250

3110

IV

2300

3160

V

2350

3180

VI

2400

3210

VII

2450

3200

VIII

2500

3400

IX

2550

3600

X

2600

3800

XI

2650

4000

XII

2700

4200

XIII

2750

4400

XIV

2800

4600

XV

2850

4800

XVI

2900

5000

XVII

2950

5200

XVIII

3000

5500

XIX

3100

5600

XX

3200

5800

XXI

3400

6000

XXII

3600

6400

 

Załącznik Nr 3 do Regulaminu

Tabela stawek dodatku funkcyjnego dla pracowników samorządowych

Stawka dodatku funkcyjnego

Maksymalny poziom dodatku funkcyjnego (kwota w złotych)

1

440

2

660

3

880

4

1100

5

1320

6

1540

7

1760

8

2200

9

2750

 


Poniżej znajdują się dokumenty do pobrania w formacie PDF

(aby otworzyć dokument konieczny jest program Adobe Reader)

ZAŁĄCZNIKI:

Kalendarium

Lista wydarzeń w miesiącu Kwiecień 2024 Brak wydarzeń w tym miesiącu.

BIP

ePuap

Logo emp@tia

Logo Urzędu Pracy Powiatu  Krakowskiego

Logo PCPR Kraków

Logo niebieska linia