Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

Dodatek mieszkaniowy i energetyczny

Czcionka:
Formy pomocy Dokumenty do pobrania Akty prawne

Dodatek mieszkaniowy i energetyczny

Dodatek mieszkaniowy

Dodatek mieszkaniowy jest to pieniężne świadczenie okresowe przyznawane wnioskodawcy na podstawie ustawy z dnia 21 czerwca 2001 r. o dodatkach mieszkaniowych (Dz. U. Nr 71 poz. 734 z późn. zm.), pozwalając na częściowe zmniejszenie obciążenia budżetu gospodarstwa domowego wydatkami związanymi z kosztami utrzymania i eksploatacji mieszkania.

Dodatek mieszkaniowy jest przyznawany na 6 miesięcy, licząc od pierwszego dnia miesiąca następującego po dniu złożenia wniosku. Jest on wypłacany do 10 dnia każdego miesiąca z góry zarządcy domu lub osobiście osobie uprawnionej do pobierania należności za lokal mieszkalny. „Do ręki” dodatek dostanie właściciel domu jednorodzinnego, a osoba której lokal nie jest wyposażony w centralne ogrzewanie i centralnie ciepłą wodę – ryczałt na zakup opału.
Przyznanie dodatku mieszkaniowego uzależnione jest od spełnienia określonych warunków zawartych w ustawie a dotyczących: tytułu prawnego do lokalu mieszkalnego, powierzchni zajmowanego lokalu oraz wysokości dochodu.
Przyznanie dodatku mieszkaniowego następuje w drodze decyzji administracyjnej, która ma charakter decyzji związanej, a nie uznaniowej. Oznacza to, że organ zobligowany jest przyznać dodatek mieszkaniowy, jeżeli osoba, która z takim wnioskiem wystąpiła, spełnia ustawowe przesłanki. Decyzja ta ma charakter decyzji czasowej, bowiem wydana jest na ściśle określony czas – 6 miesięcy. Przyznanie dodatku mieszkaniowego na kolejne sześciomiesięczne okresy następuje po każdorazowym złożeniu nowego, kompletnego wniosku i spełnieniu ustawowych warunków.
W celu uzyskania dodatku mieszkaniowego należy złożyć wniosek wraz z deklaracją o dochodach gospodarstwa domowego za okres 3 miesięcy kalendarzowych poprzedzających dzień złożenia wniosku na obowiązującym druku oraz przedłożyć do wglądu:

  1. dokumenty potwierdzające wysokość dochodów wszystkich członków gospodarstwa domowego, za pełne trzy miesiące poprzedzające datę złożenia wniosku,
  2. wnioskodawca będący właścicielem domu jednorodzinnego powinien złożyć zaświadczenie organu właściwego w sprawie wydania pozwolenia na budowę, potwierdzające powierzchnię użytkową, w tym łączną powierzchnię pokoi i kuchni oraz wyposażenie techniczne domu,
  3. ostatnią fakturę za zużytą energię elektryczną,
  4. inne dokumenty potwierdzające wydatki na utrzymanie mieszkania za ostatni miesiąc.

W wypadku stwierdzenia, że osoba, której przyznano dodatek mieszkaniowy, nie opłaca na bieżąco należności za zajmowany lokal mieszkalny, wypłatę dodatku mieszkaniowego wstrzymuję się w drodze decyzji administracyjnej, do czasu uregulowania zaległości. Jeżeli uregulowanie zaległości nie nastąpi w ciągu 3 miesięcy od dnia wydania decyzji wstrzymującej wypłatę, decyzja o przyznaniu dodatku mieszkaniowego wygasa. W wypadku uregulowania należności w terminie ww. wypłaca się dodatek mieszkaniowy za okres, w którym wypłata była wstrzymana.

Dodatek energetyczny

Zgodnie z art. 5c prawa energetycznego, odbiorcy wrażliwemu przysługuje zryczałtowany dodatek energetyczny. Rocznie może wynosić nie więcej niż 30% iloczynu zużycia energii elektrycznej oraz średniej ceny energii dla gospodarstwa domowego. Zgodnie z art. 5c ust. 3 ustawy wysokość limitu wynosi:

  1. 900 kWh w roku kalendarzowym - dla gospodarstwa domowego prowadzonego przez osobę samotną,
  2. 1250 kWh w roku kalendarzowym - dla gospodarstwa domowego składającego się z 2 do 4 osób,
  3. 1500 kWh w roku kalendarzowym - dla gospodarstwa domowego składającego się z co najmniej 5 osób.

Zgodnie z ustawą, odbiorcą wrażliwym energii elektrycznej jest osoba, której przyznano dodatek mieszkaniowy w rozumieniu art. 2 ust. 1 ustawy o dodatkach mieszkaniowych, która jest stroną umowy kompleksowej lub umowy sprzedaży  energii elektrycznej zawartej z przedsiębiorstwem energetycznym i zamieszkuje w miejscu dostarczania  energii elektrycznej.

Wymagane wnioski i dokumenty aby otrzymać dodatek energetyczny:

  1. posiadać ustalone prawo do dodatku mieszkaniowego,
  2. złożyć wniosek o przyznanie dodatku energetycznego z załączoną umową kompleksową lub umową sprzedaży energii elektrycznej, której stroną jest osoba pobierająca dodatek mieszkaniowy 
  3. zamieszkiwać w miejscu dostarczania energii elektrycznej.

Kalendarium

Lista wydarzeń w miesiącu Marzec 2024 Brak wydarzeń w tym miesiącu.

BIP

ePuap

Logo emp@tia

Logo Urzędu Pracy Powiatu  Krakowskiego

Logo PCPR Kraków

Logo niebieska linia