Program asystent rodziny
Program asystent rodziny
Edycja 2021
Celem Programu jest pomoc w realizacji zadań wykonywanych przez asystentów rodziny, w tym również realizacji przez asystenta rodziny wsparcia, o którym mowa w art. 8 ust. 2 i 3 ustawy z dnia 4 listopada 2016 r. o wsparciu kobiet w ciąży i rodzin „Za życiem”, co czyni asystenta rodziny ważnym ogniwem w systemie wsparcia rodzin. Zadania asystenta rodziny określają przepisy art. 15 ust. 1 ustawyz dnia 9 czerwca 2011 r. o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej. Działania te polegają między innymi na opracowaniu wspólnie z osobami zainteresowanymi katalogu możliwych do uzyskania form wsparcia oraz występowaniu w ich imieniu, w celu skorzystania przez nie z należnej im pomocy. Program zakłada dofinansowanie dodatków do wynagrodzenia asystentów rodziny. Dofinansowanie nastąpi na podstawie zapotrzebowania gmin. Dofinansowanie obejmie asystentów rodziny zatrudnionych we właściwych podmiotach na dzień ogłoszenia Programu.
Program finansowany jest ze środków Funduszu Pracy ujętych w planie finansowym Funduszu Pracy na 2021 r. na podstawie art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 4 listopada 2016 r. o wsparciu kobiet w ciąży i rodzin „Za życiem”.
Zadanie będzie realizowane od dnia jego ogłoszenia na stronie internetowej Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej do dnia 31 grudnia 2021 r.
Edycja 2020
Celem Programu jest wzmocnienie asystentów rodziny w systemie wspierania rodziny, w tym realizacji przez asystenta rodziny wsparcia, o którym mowa w art. 8 ust. 2 i 3 ustawy o wsparciu kobiet w ciąży i rodzin „Za życiem”. Asystenci rodziny to grupa profesjonalistów, która w znaczący sposób i w znacznej liczbie aktywnie wspierali rodziny z dziećmi w tak trudnym czasie epidemii choroby COVID–19. Wykonywanie zadań w czasie pandemii stanowiło dla tej grupy pracowników służb społecznych niezwykle wyzwanie, które wiązało się ze zmianą dotychczas stosowanych metod pracy i dostosowania ich do nowej sytuacji wymagającej społecznego dystansu. Z samej swojej natury praca asystenta rodziny polega na świadczeniu osobistego wsparcia, zatem sytuacja pandemii wymagała kreatywności i radykalnej zmiany sposobu wykonywania zadań.
Program finansowany jest z dwóch źródeł: ze środków budżetu państwa ujętych w ustawie budżetowej na rok 2020 w rezerwie celowej poz. 53 – Środki na finansowanie lub dofinansowanie zadań wynikających z ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej (w tym na prowadzenie ośrodków adopcyjnych oraz finansowanie pobytu dzieci cudzoziemców w pieczy zastępczej) oraz środków Funduszu Pracy ujętych w planie finansowym Funduszu Pracy na 2020 r. na podstawie art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 4 listopada 2016 r. o wsparciu kobiet w ciąży i rodzin „Za życiem”.
Zadanie będzie realizowane od dnia jego ogłoszenia na stronie internetowej Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej do dnia 31 grudnia 2020 r.